7 Ağustos 2012 Salı

Kantaron




Allahın hikmeti işte taşların arasından çıkmış, bahçede yetişen kantaronlardan her yaz Kantaron Yağımızı yaparız. Şişelere kantaronları yarleştirip, içine yine yayladan aldığımız doğal zeytinyağından doldurup, güneşte rengini vermesini bekliyoruz. O sarı kantaron, zeytinyağına kırmızı bir renk veriyor. Kılıç yarasına bile iyi geldiği söyleniyor, biz ise salatalara bile şifa niyetine koyuyoruz açıkcası. Gelelim kantaronun diğer faydalarına......

Kullanım Alanları:
 • Hafif ve orta şiddete depresyonlarda alternatif bir antidepresan ilaç olarak önerilmektedir. Bu konudaki birçok otorite bu bitkiyi özellikle menapozun oluşturduğu ruhsal bozuklukları önlemek için uygun bir bitki olarak görmektedir. Antidepresan özelliği hayvan deneylerinde ve çeşitli klinik deneylerde kanıtlanmıştır. Ayrıca, alkolsigaranikotin ve kafein gibi maddelerle oluşan bağımlılıkların tedavisinde yararlı olabileceğini gösteren deneysel kanıtlar bulunmaktadır.
 • Bitkinin gece beynin pineal bezinden melatonin salınımını artırarak uykuyu güçlendirdiği bildirilmiştir
 • Bir çalışma bitkinin düşünsel yoğunlaşmayı artırdığı, kavrama yeteneğini geliştirdiğini rapor etmiştir.Ancak bu etki kuramsaldır.
 • Antiviral ve antibakteriyel etkileri vardır. Bileşenlerinden olan hiperisinin AIDS hastalığının etkeni olan HIV virüsünün de aralarında olduğu çeşitli virüslere karşı etkinliği deneysel olarak kanıtlanmıştır.
 • Yapılan araştırmalar sonucu cilt hastalıklarına faydalı etkisi olduğu kanıtlanmıştır.
 • Antienflamatuvar etkisi vardır.
 • Derinin melanin kaybı ile birlikte giden ve kısmi renk bozuklukları ile karakterize vitiligonun tedavisinde yardımcıdır.
 • Birçok antienflamatuvar ilaçtan farklı olarak mide üzerinde olumsuz etkilerinin bulunmadığı, hatta ülser tedavisinde de etkili olduğu rapor edilmiştir.
 • Halk arasında ishal tedavisinde, romatizmal ağrıların tedavisinde, çocukların gece işemelerinde, gut hastalığının tedavisinde kullanılmıştır.
 • Halk arasında sarılık hastalığına karşı ve yara iyileştirici olarak kullanılmıştır, bu etkileri deneysel olarak da kanıtlanmıştır.
 • Bitki hakkındaki yoğun araştırmalar hala sürmektedir.
KAYNAK: Wikipedi
Pin It

4 yorum :

 1. Canım bu kadar faydalı olduğunu bilmiyodum gerçekten çok işime yaradı çok saqol :))

  YanıtlayınSil
 2. anneannem ameliyat oldu dizinden
  ameliyatın 10. günü sürmeye başladım
  1 aysonra dr. kontrolüne gittik dr. bile şaşırdı
  iz yarıyarıya yokoldu çok faydalı gerçekten

  YanıtlayınSil
 3. Merhabalar!
  Verdiğiniz bilgi gerçekten çok faydalı,fakat tam olarak nasıl yaptığınızı anlatırsanız,ölçülerini yani bizde ona göre daha kolay yapabiliriz.Gerçi artık sarıkantoronu taze bulabilirmiyiz bilmiyorum ama yapmak isterim bu yağı:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Arkadaşım biz kantaron yağını yazın yaylaya gittiğimizde yapıyoruz. Kayınvalidemlerin bakçesinden taze sarı kantaronu toplayıp bir tutam ( 5-6 dal), meyva suyu şişelerinin içine önce kantaronu koyup üzerine yine oradan aldığımız saf zeytinyağını ilave edip güneşe bırakıyoruz. Zeytinyağının rengi güneşte bekleyince kırmızıya dönüyor. Belli bir ölçüsü yok açıkcası, eskiler derlerya hani göz kararı, işte öyle canımcım. Umarım sizde bulup yaparsanız, sevgilerimle...

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...