29 Mart 2010 Pazartesi

Safranbolu


Yaşayan tarih Safranbolu. Sokaklarından geçerken kendinizi eski zaman hanımefendileri gibi zannediyorsunuz her seferinde. Bir elinizde şemsiye, diğer elinizde mendil salına salına yürüyeceksiniz Safranbolu sokaklarında. Gelelim Safranbolunun özelliklerine....

Safranbolu, Karabük ilinin en büyük ve gelişmiş ilçesidir. Konumu yaklaşık olarak Ankara'nın 200 km kuzeyinde ve Karadeniz'in 100 km güneyindedir. Karabük ilçe merkezinin de 9 km kuzeyinde bulunmaktadır.
Klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan tarihî evleri ile ünlü olan şehir, bu özelliği sayesinde 17 Aralık 1994 tarihinden beri Türkiye'de Dünya Miras Listesi'nde yer alan 9 kültürel varlıkdan biridir ve turistik ilgi çekmektedir. Safranbolu ismini, bölgede yetişen ve nadir bir bitki olan safrandan alır.
Tarihte Paflagonya olarak adlandırılan bölgede bulunur ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Türkler tarafından kesin olarak alınışı 1196 yılındadır. Osmanlı zamanında 17. yüzyılda İstanbul-Sinop yolu üzerinde olması nedeniyle tarihteki en önemli dönemini yaşamıştır.
(Kaynak:wikipedia.org)
Pin It

Hiç yorum yok :

Yorum Gönderme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...